Agnieszka Łapka & Krzysztof Głuch Oscillate – wernisaż i koncert.

 


koncert-i-wernisazMiejskie Centrum Kultury w Tychach zaprasza w piątek, 4 listopada, na koncert z cyklu Blues Dobry Tychy. Koncert ten poprzedzi wernisaż wystawy malarstwa. Oba te wydarzenia łączy postać Agnieszki Łapki.

18:00 Wernisaż wystawy malarstwa: „Kwiaty Polskie”- Agnieszka Łapka (wstęp wolny) Galeria Pod Dachem MCK, ul. Boh. Warszawy 26

Głównym założeniem cyklu malarskiego „Kwiaty polskie” jest: – próba spojrzenia w przyszłość poprzez świadomość korzeni – próba zmierzenia się z obecnym w naszej kulturze, powszechnym uwielbieniem do wznoszenia ołtarzy, budowania pomników, czczenia i symbolizmu – próba sportretowania atmosfery tajemnicy i dziecięcej naiwności oraz próba wywołania w widzu podobnego rodzaju iskrzącej ciekawości

Technika malarska od początku umożliwia uzyskanie charakterystycznej scenerii dla dalszej części malarskiej opowieści. Gruba warstwa gruntów mineralnych pozwala na wprowadzenie elementów rzeźbionych, dzięki czemu tworzy się efekt wielowarstwowości i trójwymiarowości. Surowe, ziemiste barwy zaprawy w połączeniu z jasnymi i nasyconymi barwami plam akrylowych stwarzają wrażenie niepokojącego dysonansu skojarzeniowego.

Agnieszka Łapka – plastyczka, wokalistka i autorka tekstów.  Urodzona w Tychach w 1983r. absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych  w Katowicach. W 2004 roku debiutowała w awangardowym projekcie muzycznym „Ości” u boku takich artystów jak Krzysztof Głuch, Mirosław Rzepa czy Michał Giercuszkiewicz.  W 2007 roku dołączyła do Śląskiej Grupy Bluesowej założonej przez legendy polskiej sceny bluesowej Jana „Kyksa” Skrzeka i Leszeka Windera, z którymi nagrywała i koncertowała w latach 2007- 2012.  W 2010 roku w Trio pod nazwą Łapka – Rzepa – Głuch nagrała i wydała płytę „Januaries”, która cieszyła się dobrymi recenzjami oraz miała swoją premierę na portalu Amazon. W 2013 roku Łapka wydała epkę, na której znalazło się pięć utworów autorskich w języku polskim i angielskim. W tym samym roku ukazała się również koncertowa płyta zespołu Krzysztof Głuch Oscillate, którego wokalistką i autorką tekstów jest Agnieszka.

 

19:00 Koncert Krzysztof Głuch Oscillate w ramach cyklu Blues Dobry Tychy (10zł/15zł) Sala kameralna MCK, ul. Boh. Warszawy 26

 

KRZYSZTOF GŁUCH OSCILLATE

Zespół „Krzysztof Głuch Oscillate” to wynik ostatnich dwunastu lat poszukiwań artystycznych bowiem początki zespołu sięgają roku 2004. Nowoczesna wizja, różnorodność i sposób podania tej muzyki podkreśla zmiany jakie na przełomie ostatnich lat wydarzyły się w muzyce na Świecie. Jest to również podróż przekrojowa przez historię światowych trendów i stylów muzycznych. Płyta paradoksalnie dowodzi temu, że Blues jest formą otwartą, nieprzewidywalną a co za tym idzie świeżą, improwizatorską i wirtuozerską skupiającą wokół siebie muzyków o szerokich horyzontach muzycznych. Znakiem, że nurt ten czerpie inspiracje z zewnątrz, przełamuje konwenanse poprzez dodawanie elementów zaczerpniętych z innych gatunków muzycznych, a co za tym idzie pozwala się skutecznie przełożyć na język współczesny. Grupa łączy w sobie muzyków z różnych grup wiekowych dzięki czemu owoc ich wspólnej pracy pozostaje nowatorski, pozbawiony ram i schematów.

Krzysztof „Kris” Głuch – śląski pianista jazzowy i bluesowy, ceniony muzyk sesyjny, kompozytor, aranżer, producent i inicjator. W ciągu swojej czterdziestoletniej działalności artystycznej nagrał ponad dwadzieścia albumów muzycznych. Współpracował m.in. z Martyną Jakubowicz, Włodzimierzem Kiniorskim, Ireneuszem Dudkiem, Henrykiem Gembalskim, Romanem „Pazurem” Wojciechowskim, z zespołem Dżem a w ramach działalności grupy Young Power, tworzonej wspólnie z Krzysztofem Popkiem, z Tomaszem Stańko i Michałem Urbaniakiem. Koncertował zarówno w Polsce jak i za granicą m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Francji, Holandii, we Włoszech i Afryce. W latach 1997-2003 współtworzył zespół Cree, z którym nagrał dwie płyty. Od 2004 roku lider formacji „Ości”, która z biegiem czasu ewoluowała w jego autorski projekt „Krzysztof Głuch Oscillate” i która debiutowała na rynku fonograficznym albumem „Live” wydanym w 2013r. Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę i publiczność a sam autor został doceniony przez czytelników kwartalnika Twój Blues i okrzyknięty pianistą roku 2014r.