Listopad w Mediatece.


BESTER QUARTET / MAŁE INSTRUMENTY / REBEKA / LUTOSŁAWSKI /

czyli listopad w Mediatece

 mediateka-listopad-minListopad nie musi być najbardziej ponurym miesiącem w roku. Wystarczy, jeśli rozjaśnią go koncerty ze znakomitą muzyką. A tak właśnie będzie w siedzibie Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO. Cztery cykle, cztery spotkania – i to, co najcenniejsze na polskiej scenie współczesnej i popularnej.

5 listopada o godz. 19:00 w ramach serii AUKSO MODERN gościem zespołu będzie ceniona na całym świecie formacja Bester Quartet. Jarosław Bester, lider zespołu i ceniony krakowski akordeonista jako pierwszy w Polsce pokazał, że klasycznie wykształceni instrumentaliści mogą znajdować inspirację i pasję w graniu muzyki klezmerskiej. To będzie niezwykłe spotkanie – bo stare i nowe kompozycje artysty, napisane przecież na skromny skład typowy dla muzyki klezmerskiej zostaną przełożone na język, jakim posługuje się kameralny zespół orkiestrowy, specjalizujący się w muzyce współczesnej – i wykonane wspólnie z kwartetem Jarosława Bestera.

12 listopada o godz. 19:00 na tyskiej scenie swoje zabawki wydające niezwykłe dźwięki rozłożą Małe Instrumenty. Kolejna część cyklu NEXT WAVE poświęcona będzie bowiem twórczości tej niekonwencjonalnej formacji, specjalizującej się w tworzeniu muzyki z bębenków, piszczałek, cymbałków, trąbek i innych tego rodzaju miniaturek. Tym razem Małe Instrumenty zagrają na kilkunastu zabawkowych pianinkach… kompozycje Fryderyka Chopina. Dlatego tego wieczoru w siedzibie AUKSO będzie wprost bajkowo!

19 listopada o godz. 19:00 gościem kolejnej odsłony serii POLISH SOUNDS będzie duet Rebeka. W jego nagraniach melancholijne melodie niesione pełnym emocji głosem Iwony Skwarek kontrastują z klubowymi bitami serwowanymi przez Bartka Szczęsnego. I brzmi to świetnie! Nic więc dziwnego, że dzisiaj to jeden z najważniejszych projektów polskiej sceny electro-popowej. Piosenki poznańskiego duetu jednak to nie tylko poruszające melodie czy taneczna rytmika, ale też inteligentne teksty, głęboko zanurzone w tradycji europejskiej kultury.

26 listopada o godz. 11:00 w ramach cyklu AUKSO4KIDS śląska orkiestra zmierzy się z wyjątkowo trudnym zadaniem – przybliżeniem najmłodszym słuchaczom trudnej i ambitnej muzyki Witolda Lutosławskiego. Nie ma jednak wątpliwości, że zadanie się powiedzie, bo przecież twórczość tego kompozytora jest wyjątkowo bliska szefowi zespołu – Markowi Mosiowi. 

***

Bilety na koncerty w ramach cykli AUKSO MODERN, NEXT WAVE i POLISH SOUNDS w promocyjnej cenie 20 zł normalny i 10 zł ulgowy są dostępne w punktach sprzedaży Ticketpro na terenie całego kraju (w Tychach w sklepach Empik i Saturn), w sklepie internetowym www.ticketpro.ploraz w Mediatece na godzinę przed koncertem (w przypadku dostępności miejsc).
Bilety na warsztaty AUKSO4KIDS w promocyjnej cenie 10 zł / dziecko dostępne wyłącznie w przedsprzedaży w punktach Ticketpro na terenie całego kraju (w Tychach w sklepach Empik i Saturn) oraz w sklepie internetowym www.ticketpro.pl. Liczba miejsc ograniczona. Rodzice: wstęp wolny.
mediateka-listopad-min