Akcja „TY CHYba pamiętasz?… czyli Tyskie Historie oczami mieszkańców”

 


stare-tychy-fotoOd kilku lat w Tychach trwa akcja „TY CHYba czytasz? Bookcrossing po tysku” promująca książki i czytelnictwo. W tym roku organizatorzy postanowili dołączyć do niej aspekt integracji międzypokoleniowej. W tym celu powstał projekt „Ty CHYba pamiętasz?… czyli Tyskie Historie oczami mieszkańców”.

Zaproszono do niego tyskich seniorów zgromadzonych wokół Uniwersytetu III Wieku oraz Fundacji Internationaler Bund. To właśnie oni, poprzez opowiedziane historie, przybliżą młodzieży jak wyglądało kiedyś ich miasto: czym niegdyś żyli mieszkańcy Tychów, gdzie lubiano spędzać czas i jak wyglądało codzienne życie w mieście. Bazując na tych opowieściach zostanie nagranych dwanaście historii, które będzie można posłuchać w specjalnie zaprojektowanych stanowiskach multimedialnych. Takie obiekty już niebawem staną w Urzędzie Miasta, Mediatece oraz Andromedzie.

Kulminacją tych działań będzie wydarzenie, które ma na celu integrację międzypokoleniową, wymianę doświadczeń i nawiązanie więzi. Mostem do tej relacji będzie miłość do książek, która nie zna granicy wieku… Wydarzenie odbędzie się 29 października o godzinie 15.00 w Mediatece, na które organizatorzy zapraszają tyskich seniorów i młodzież licealną.

Tego dnia będzie można wziąć udział w tworzeniu nietypowego kącika czytelniczego wspólnie tworząc meble z recyklingu pod okiem projektantki. Inną aktywnością będzie warsztat międzypokoleniowy, którego efektem będzie zorganizowanie akcji społecznej, wykorzystującej pasje seniorów oraz licealistów. Ponadto będzie można wziąć udział w warsztatach kreatywnych tworząc ciekawe podpórki pod książki i zakładki. Dla osób chcących bliżej poznać niedawno powstałą Mediatekę, bibliotekarze przygotowują spacer po obiekcie połączony z nauką korzystania z multimedialnych zbiorów biblioteki.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Źródło : http://umtychy.pl/