Krzysztof Oliwa – z cyklu „ZNANI TYSZANIE” – odc. 29

 


Krzysztof Oliwa

Krzysztof Oliwa (ur. 12 kwietnia 1973 w Tychach) – polski hokeista, reprezentant kraju, menedżer i trener hokejowy.

Zawodową karierę Krzysztof Oliwa rozpoczął w sezonie 1991/1992 w barwach klubu ekstraligi polskiej  GKS Tychy. Rozegrał w nim 10 meczów notując 10 punktów za 3 bramki i 7 asyst. Na ławce kar przesiedział 6 minut.

Był jednym z największych zabijaków w NHL gdzie wszyscy się go bali. Przez wiele lat był postrachem najlepszej hokejowej ligi świata.

Krzysztof Oliwa to jedna z barwniejszych postaci polskiego sportu. Karierę hokejową rozpoczynał w GKS Tychy. Po dwóch sezonach spędzonych w polskiej lidze – w wieku 19 lat – wyjechał do Kanady, gdzie rozpoczął grę w klubie Welland Flames.

Krzysztof Oliwa

Na taflach NHL debiutował w sezonie 1996/1997 w barwach New Jersey Devils. Klub z siedzibą w północno-wschodniej części USA wybrał Oliwę w drafcie w 1993 roku.

Największy sukces sportowy wychowanka GKS Tychy to zdobycie Pucharu Stanleya w 2000 roku (z New Jersey Devils). Jest jedynym jak dotąd Polakiem, który zdobył to słynne trofeum.

– Ciosy, jakie zadawał „Polski Młot” podczas bójek na tafli, powaliły na lód niejednego twardziela. On był postrachem całej ligi – wspominają dziś Oliwę fani hokeja zawodowego za oceanem.

Przez większość przygody z najlepszą hokejową ligą świata Oliwa, który nazywany był przez kolegów z zespołu „Dentystą”, pełnił rolę tzw. „enforcera”, czyli gracza wszczynającego bójki w czasie meczów.

Do jego obowiązków należało głównie ochranianie najlepszych zawodników w swojej drużynie. Był „ochroniarzem” gwiazd, m.in. Mario Lemieux. Trzeba przyznać, że wywiązywał się z tej roli znakomicie.

W trakcie kariery w NHL polski hokeista łącznie otrzymał 1447 minut kar i brał udział w co najmniej 178 bójkach na lodzie. W sezonie 1997-98 był najczęściej bijącym się zawodnikiem w całej lidze. To są oficjalne dane.

krzysztof-oliwa-4Polskim zabijaką z NHL interesowała się też Prokuratura Okręgowa w Łodzi, która w 2012 roku wydała za byłym hokeistą list gończy. Śledczy podejrzewali reprezentanta Polski – Oliwa grał w zespole narodowym m.in. podczas turnieju mistrzostw świata w 2002 oraz w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w 2006 roku – o wydanie fałszywego zaświadczenia o zatrudnieniu.

Na podstawie fikcyjnego dokumentu wystawionego przez Oliwę ktoś próbował wyłudzić z banku kredyt na kwotę 34 tysięcy złotych. W środowisku hokejowym plotkowano wówczas, że „Dentysta” miał podpaść ludziom ze światka przestępczego i musiał uciekać przed nimi na Białoruś.

Były menedżer hokejowej reprezentacji Biało-Czerwonych (w latach 2006-09) mieszka w USA nieprzerwanie od ponad sześciu lat. W Michigan pracuje jako szkoleniowiec w zespole, który rywalizuje w rozgrywkach United States Premier Hockey League (USPHL). Prezesem klubu Kalkasa Rhinos jest obecna małżonka byłego hokeisty, Jocelyne Oliwa.

Gwiazdor NHL udziela się też w Oliwa Hockey Academy, gdzie promuje grę w hokeja wśród amerykańskich dzieci. Kilka miesięcy temu 42-letni Oliwa rozpoczął kolejną i prawdopodobnie najważniejszą walkę w swoim życiu.


Źródło : http://sportowefakty.wp.pl/