Spotkanie z autorami biografii Jerzego Kukuczki w Tyskiej Galerii Sportu.

 


Kukuczka_rozk_trzy_szpalty.inddTyska Galeria Sportu, Stadion Miejski  –  13 października 2016, godz. 18.00

Śmierć przeżywa się wszędzie jednakowo mocno, tylko reakcja na nią w górach jest nietypowa, bo takie są warunki. Ginie mój partner, a ja nie mogę się rozkleić. Nie mogę usiąść i rozmyślać. Nikt przecież po mnie nie przyjdzie, nie pomoże mi. Muszę iść dalej, bo inaczej i ja zginę – to słowa Jerzego Kukuczki, słynnego himalaisty, który zginął w 1989 r. podczas wyprawy na Lhotse.

Z końcem sierpnia ukazała się biografia Jerzego Kukuczki, autorstwa Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego.

Z autorami książki Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście można będzie spotkać się w Tyskiej Galerii Sportu (ul. Edukacji 7), oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach, już 13 października o godz. 18.00.

Gościem specjalnym spotkania będzie Ignacy Walenty Nendza, znany alpinista, uczestnik wypraw himalajskich.

Dodatkową atrakcją będzie projekcja filmu dokumentalnego „Paciorki himalajskiego różańca”, w reżyserii Wojciecha Królikowskiego.

Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, dziennikarze „Gazety Wyborczej”, dysponując ogromnym materiałem – pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Cecylią, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył itd. – stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią.

Jerzy Kukuczka miał dwadzieścia trzy lata, gdy po raz pierwszy stracił w górach swego przyjaciela, rówieśnika. I czterdzieści, odpadając w 1989 roku od południowej ściany Lhotse stanowiącej bodaj najtrudniejszą próbę dla alpinisty.

W góry wyruszał, bo tam czuł smak wolności, bo to była jego pasja i niekończąca się przygoda. Nie lubił dzielić się swoimi przeżyciami z gór i podejrzewam, że zabrał ze sobą wiele tajemnic, których nigdy nie poznamy. Czytam tę książkę i widzę jego portret jak we śnie. Łzy cisną się do oczu same. Pozostały mi tylko piękne wspomnienia i pamięć, pamięć, która trwa bez końca – mówi o książce Cecylia Kukuczka, żona himalaisty.

Biografia zbiera znakomite recenzje:

Bernadette McDonald, fragment wstępu do książki: Mam uznanie dla autorów – Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego – za odwagę w odkrywaniu pełni osobowości Kukuczki. Nie wystarczyła im ta znana wszystkim, spreparowana dla potrzeb mediów legenda. Autorzy starali się pokazać złożoność człowieka. (…) Ta biografia jest napisana z szacunkiem i ze zrozumieniem, z humorem i empatią. Podobnie jak w przypadku samego bohatera jest to mistrzowskie dzieło, wykonane w najlepszym stylu

Michał Nogaś, Program 3 Polskiego Radia: Dla wielu osób z mojego pokolenia Kukuczka był herosem. Jednym z półbogów, którzy z uporem maniaka zdobywali kolejne ośmiotysięczniki. Ale mało kto w ludowej wówczas Polsce domyślał się, jaką cenę za chwile wolności podczas kolejnych wypraw przychodziło mu płacić. A także jego najbliższym. Oto prawdziwa opowieść o człowieku, który prawie dobrnął do celu…

Podczas spotkania w Tyskiej Galerii Sportu książkę można będzie kupić w promocyjnej cenie 35 zł, a także otrzymać autografy autorów.

Wstęp na spotkanie jest wolny.