„Z Tyszkiem i Alą na tyskich ścieżkach” – książka dla najmłodszych Tyszan.

 


Z tyszkiem i alaMali tyszanie mają książkę o swoim mieście. Z niej dowiedzą się czegoś więcej o przyrodzie miasta, ważnych miejscach, poznają też jego historię.

Edukację regionalną z własnej szkoły wspominam dość kiepsko i nie znam dzieci, które wzdychałyby z radości na wieść, że wysłuchają historii swego miasta. Z drugiej strony, lokalny patriotyzm mógłby przecież kojarzyć się nie tylko z piłkarskimi kibicami. Czy można ubrać encyklopedyczne wiadomości dotyczące miasta w ciekawą dla dzieci formę? Moim zdaniem Agacie Dawidko i Marii Lipok-Bierwiaczonek świetnie się to udało.

Autorki stworzyły postacie Tymoteusza i Ali, którzy oprowadzą czytelników książki „Z Tyszkiem i Alą na tyskich ścieżkach” po mieście. W trakcie lektury dowiecie się skąd wzięła się nazwa miasta, jakie rzeki przez nie przepływają i ile Tychy mają lat. Na ponad 80 stronach poznacie ciekawe i tajemnicze miejsca miasta, dowiecie się jak powstały tyskie osiedla, co produkuje się w Tychach i kim są honorowi obywatele miasta. Co najważniejsze, wszystkie informacje podane są w ciekawy i przystępny sposób.

Książka ta zrywa z tradycją nieciekawych wydawnictw muzealnych czy urzędowych. Jest wydana na kredowym papierze, ma mnóstwo zdjęć oraz ilustracji autorstwa Agnieszki Czyżewskiej. Dodatkowo wewnątrz pełno jest rebusów, krzyżówek i ciekawych zadań. Do książki dołączona jest prosta gra planszowa, której pola biegną wzdłuż mapy miasta. Dzięki tym elementom dzieci chętnie zaglądają do książki i utrwalają zdobyte w trakcie lektury informacje.

„Z Tyszkiem i Alą na tyskich ścieżkach” wydał Urząd Miasta w Tychach. Książki trafiły do tyskich bibliotek, a zakupić je można m. in. w Muzeum Miejskim w Tychach.

Z tyszkiem i ala - min


Źródło : http://silesiadzieci.pl/