W Tychach autobusami jeździ najmniej „gapowiczów” w Polsce.

 


 

22 września obchodzimy Dzień Bez Samochodu. Tego dnia mając przy sobie prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu możemy bezkarnie jeździć autobusami za darmo. To jednak wyjątek. A jak jest w inne dni? Okazuje się, że gapowiczów nie brakuje.

Rekordowa pod tym względem była Łódź, gdzie współczynnik ten wyniósł 19 798 gapowiczów na 100 tys. mieszkańców. Na niechlubnym podium znalazł się też Gdańsk (18 388 gapowiczów na 100 tys. mieszkańców) i osoby ze Śląska korzystające z usług Komunikacyjnego Związku Komunalnego (17 256 gapowiczów na 100 tys. mieszkańców). Na przeciwnym biegunie znalazły się Tychy z wynikiem 782 gapowiczów na 100 tys. mieszkańców.

Pod względem ściągania należności za mandaty wystawione w 2015 roku najgorzej wypada Elbląg, gdzie skuteczność windykacji opłat za mandaty wystawione gapowiczom wyniosła ledwie 5 proc. Inaczej jest w Gdańsku, gdzie wyniosła ona aż 70 proc. Wysoką skutecznością w tym względzie mogą się też pochwalić w Warszawie (62 proc.) oraz Gorzowie (57 proc.).

Opracowanie na temat gapowiczów przygotował portal BIQdata. Znalazły się w nim również informacje na temat tego ile mandatów przypada na jednego kontrolera, co jest miarą efektywności ich pracy. Opole nie przesłało jednak danych na ten temat, dlatego naszego miasta nie ma w tym konkretnym zestawieniu. Wynika z niego, że najbardziej zapracowani kontrolerzy są w Rybniku – jest ich siedmiu, a każdy z nich wystawił w ciągu roku średnio 2 139 mandatów (czyli blisko sześć mandatów dziennie). Najmniej roboty mają natomiast kontrolerzy z Płocka – jest ich 16, a każdy z nich wystawił średnio 416 mandatów (nieco ponad jeden dziennie).


Źródło : http://opole.wyborcza.pl/