Budowa kościoła św. o. Pio w Tychach-Mąkołowcu.

Kościół Tychy MąkołowiecBudowa kościoła św. o. Pio w Tychach-Mąkołowcu pod kierunkiem ks. proboszcza Dariusza Gadomskiego trwa od 7 sierpnia 2010 r. Gotowy jest już dom parafialny, w kościele rośnie piętro. We wrześniu odbędą się kolejny festyn parafialny i odpust.

Parafia św. o. Pio w Tychach. 7 sierpnia minęło sześć lat od symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod budowę kościoła św. o. Pio w Tychach-Mąkołowcu.

Budowa zaczęła się od domu parafialnego, w którym znajduje się tymczasowa kaplica. Właściwy kościół zaczął się budować dwa lata temu. – W tym sezonie zrobiliśmy dużo stropów i wieńców z betonu. Kończymy pierwsze piętro – mówi ks. proboszcz Dariusz Gadomski.

Kościół budowany jest z cegły. – W środku budujemy na gotowo. Zaprojektowana ornamentyka z cegły powstaje od razu. Zrobimy potem tylko fugi i oświetlenie i wnętrze będzie skończone – tłumaczy proboszcz.

Na zewnątrz będzie jeszcze ocieplenie i dopiero potem ostateczna warstwa ceglana. Ozdobną elewację ceglaną wykonuje się aktualnie na domu parafialnym.

Wewnątrz kościoła, prócz zakrystii i nawy głównej, będą: kaplica, gdzie ksiądz planuje odprawiać codzienne msze poranne czy wieczorne, pomieszczenie do spowiedzi w formie rozmowy, kilka maleńkich kapliczek do indywidualnej modlitwy oraz kaplica Najświętszego Sakramentu.

Kościół powstaje w swoim tempie uzależnionym od dopływu finansów, pogody i innych czynników zewnętrznych. Intensywnie buduje się kościół żywy. Proboszcz dba o integrujące wyjazdy. Chce, żeby każdy w jego propozycjach znalazł coś dla siebie. Są wyjazdy dla dzieci, dla młodzieży i dla dorosłych parafian, w różnym wymiarze czasowym. –

Tegoroczny letni sezon zaczęliśmy od 10-dniowej pielgrzymki do Medjugorje. potem mieliśmy gości z Włoch, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży, następnie – minikolonie dla dzieci (trzy dni w Lwówku i dzień w zatorskim Energylandzie). Z dorosłymi parafianami, którzy nie mogli sobie pozwolić na dłuższy wyjazd, wybraliśmy się na kawę do Ostrawy. We wtorek ruszam na cztery dni w Bieszczady z młodzieżą w podziękowaniu za zaangażowanie w przyjęcie Włochów i pomoc w wyjazdach z dziećmi – opowiada ks. proboszcz Dariusz Gadomski.

Do tego dochodzą inne inicjatywy integracyjne, jak np. parafialna strefa kibica na Euro 2016 i wspólne z proboszczem kibicowanie.

7 sierpnia minęło sześć lat od symbolicznego wbicia łopaty pod budowę kościoła pw. św. o. Pio. Zapis ten, wraz z datami 7 sierpnia 2010 – 7 sierpnia 2016 znajduje się na miniaturowych słoiczkach z miodem – „Miodem pszczelim rocznicowym”, opatrzonych wizerunkiem św. o. Pio.

18 września parafia św. o. Pio w Tychach-Mąkołowcu organizuje festyn, na którego zakończenie wystąpi Robert Kasprzycki, poeta, pieśniarz, muzyk i kompozytor, a także tłumacz, felietonista, recenzent, autor tekstów kabaretowych. 25 września parafia św. o. Pio przeżywać będzie swój doroczny odpust. Homilię wygłosi ks. dziekan Krzysztof Kiełbowski z Lwówka Śląskiego.


Źródło : http://www.dziennikzachodni.pl/