Tysiące stracą pracę? KOPEX-EKO z Tychów składa pierwszy wniosek o upadłość.

kopex eko logoKopex, jeden z czołowych dostawców maszyn i usług dla górnictwa, poinformował, że jego spółka zależna Eko z siedzibą w Tychach złożyła wniosek o upadłość. Związki zawodowe proszą o pomoc wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Ich zdaniem pracę może stracić docelowo nawet 4,5 tys. osób.

„Zarząd spółki zależnej Kopex Eko z siedzibą w Tychach podjął decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości ze względu na niewypłacalność” – poinformował Kopex. Eko jest spółką zależną, w której grupa Kopex posiada 100 proc. udziałów. Podstawową jej działalnością jest projektowanie, produkcja, sprzedaż oraz obsługa urządzeń elektronicznych i automatyki.

Związkowcy z borykającej się z kłopotami finansowymi grupy Kopex zaapelowali we wtorek do przedstawicieli rządu o pomoc w ratowaniu grupy. Obawiają się jej upadłości i zwolnień pracowników, jeszcze zanim dojdzie do planowanej konsolidacji z inną giełdową grupą – Famurem.

W swoim liście przedstawiciele związków przytoczyli informacje z ubiegłotygodniowego spotkania z zarządem firmy, podczas którego – jak napisali – poinformowano ich o „katastrofalnej” sytuacji firmy. „Wyniki prowadzonego od maja audytu jasno pokazują, że dalsze samodzielne funkcjonowanie Grupy Kopex nie jest możliwe” – napisali związkowcy, wskazując na groźbę ogłoszenia upadłości i utraty miejsc pracy przez 4,5 tys. pracowników.

kombajn górniczyList w tej sprawie związkowcy z grupy Kopex wysłali do wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Napisali w nim m.in., że obecnie los pracowników firmy i ich rodzin leży w rękach banków – także kontrolowanego przez Skarb Państwa banku PKO BP.

Do tej pory przedstawiciele PKO BP, Banku Pekao SA, HSBC, ING i BNP Paribas nie zgodzili się na złożoną propozycję restrukturyzacji zadłużenia Kopeksu oraz dalszego wsparcia w ramach finansowania działalności Grupy.

„Nie mamy czasu na trwające w nieskończoność negocjacje. Potrzebujemy szybkich decyzji, bo z każdym dniem kondycja Kopeksu jest coraz gorsza, a widmo upadłości coraz wyraźniejsze” – czytamy w liście.

Związkowcy zaapelowali do wicepremiera, by zapoznał się z aktualnym stanem rozmów na temat propozycji restrukturyzacji długu Grupy Kopex oraz by mógł wesprzeć swoją wiedzą i autorytetem strony rozmów w osiągnięciu porozumienia.

W kwietniu spółki z grupy kapitałowej Kopeksu ogłosiły zamiar redukcji zatrudnienia – w spółce Kopex Machinery zwolnienia obejmują 305 osób, a spółka Tagor zapowiedziała zwolnienie 120 osób.

Restrukturyzacja grupy kapitałowej następuje niezależnie od procesu sprzedaży akcji Kopeksu przez głównego właściciela Krzysztofa Jędrzejewskiego. W marcu tego roku zarządy konkurujących ze sobą giełdowych spółek: Kopex i Famur poinformowały o zamiarze konsolidacji. Właściciel Famuru, poprzez spółkę zależną TDJ, zawarł warunkową umowę nabycia kontrolnego pakietu akcji Kopeksu od Jędrzejewskiego.

W czerwcu UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez inwestora kontroli nad Kopeksem. W liście do wicepremiera Morawieckiego związkowcy z Kopeksu napisali, że nie mają wątpliwości, iż dalsze działanie Grupy Kopex w obecnej strukturze jest niemożliwe. Ich zdaniem nie pomoże połączenie Kopexu i Famuru, jeśli nie będzie porozumienia z bankami.

W ostatnich tygodniach – jak czytamy w liście – pracę straciło już około 200 osób. „Mamy nieodparte wrażenie, że to dopiero zwiastun tragedii, jaka czeka załogę naszej spółki w obliczu nadchodzącej upadłości. Jak zawsze w wyniku błędnych decyzji biznesowych najbardziej pokrzywdzeni są zwykli pracownicy, a cierpienie dotyka ich najbliższych” – uważają związkowcy, którzy apelują o pomoc w ratowaniu Kopeksu.


Źródło : http://tvn24bis.pl/