Tyski Uniwersytet Dziecięcy – ruszyła rekrutacja!

Od października znów rusza Tyski Uniwersytet Dziecięcy!
Miasto Tychy w partnerstwie z Wyższą Szkołą Humanitas z Sosnowca uruchomiło na terenie naszego miasta Tyski Uniwersytet Dziecięcy.
Ruszyła już rekrutacja na rok szkolny 2016/2017.
Tyski Uniwersytet Dziecięcy to wykłady, pokazy naukowe, spotkania z ciekawymi ludźmi i konkursy. Celem partnerskiej inicjatywy Wyższej Szkoły Humanitas oraz władz samorządowych Miasta Tychy jest zainspirowanie dzieci do zgłębiania własnych zainteresowań oraz pokazanie im różnorodności świata badań. Ideą Uniwersytetu nie jest nauka konkretnego przedmiotu, ale sam fakt zadawania pytań i uzyskiwania na nie odpowiedzi. Uczestnicy dowiadują się, że zdobywanie wiedzy jest fascynującą przygodą!
Pierwszy Uniwersytet Dzieci powstał w Niemczech. W 2002 roku na Uniwersytecie w Tybindze prof. Gregor Markl poprowadził dla grupy 400 dzieci wykład zatytułowany Dlaczego wulkany zieją ogniem? Tydzień później pojawiło się na auli ponad dwa razy więcej maluchów. Wkrótce, idea została zaszczepiona także w innych niemieckich uniwersytetach. Potem przyszedł czas na kolejne kraje europejskie, m.in. Austrię, Szwajcarię, Lichtenstein, Wielką Brytanię czy Słowację. Dziś, dziecięce uniwersytety rozsiane są już po całym świecie.
Tyski Uniwersytet Dziecięcy działa już od 2015 roku i ma prawie 600 absolwentów. W wykładach odbywających się raz w miesiącu w sobotę w Auli przy ul. Niepodległości 32 uczestniczą dzieci w wieku 6-12 lat. Studenci otrzymują własne indeksy, w których zbierają naklejki i pieczątki z wykładów. W mijającym roku dzieci dowiedziały się, m.in. co wspólnego mają dżinsy, papier i soczewki kontaktowe? Jak długi jest DNA i czy da się go zobaczyć? Czy można „złapać burzę”? A także, wspólnie z zaproszonymi naukowcami przeprowadziły mrożące eksperymenty z wykorzystaniem suchego lodu oraz ciekłego azotu.
Co czeka nas w tym roku? Przekonajcie się sami!
Zapisy wyłącznie on-line za pośrednictwem strony internetowej i formularza: tutaj

Źródło : http://www.oswiata.tychy.pl/