Orkiestra, która nie próżnuje. AUKSO latem i jesienią.

Aukso 1W czerwcu skończy się pierwszy, pilotażowy sezon Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO w Mediatece, wielofunkcyjnym nowoczesnym budynku, w którymi mieści się również okazała sala koncertowa o świetnej akustyce. To właśnie tą salą opiekuje się od kwietnia orkiestra pod dyrekcją Marka Mosia, jej założyciela i dyrygenta.

Pierwsze 3 miesiące – albowiem muzycy oficjalnie zainaugurowali pilotażowy sezon z początkiem kwietnia 2016 roku – upłynęły w tyskiej instytucji pod hasłem muzyki współczesnej. – Od początku istnienia zespołu muzyka najnowsza zajmowała miejsce szczególne, ale stało się to jeszcze bardziej widoczne w programie Mediateki – mówi Marek Moś. Wspólnie z menedżerem Filipem Berkowiczem ułożył program eksperymentalnego sezonu, koncentrujący się na różnorodnej muzyce współczesnej – począwszy od powagi, skończywszy na prezentacji synkretycznej twórczości młodych rodzimych artystów.

Dla dorosłych i dzieci

Berkowicz, jako kurator sezonu w Mediatece zaplanował 12 wydarzeń w ramach 4 cykli koncertowych: „AUKSO Modern”, w ramach którego prezentowana była poważna muzyka współczesna wykonywana przez muzyków orkiestry, „Next Wave” z artystami zacierającymi granice pomiędzy gatunkami muzycznymi, „Polish Sounds”, będący przeglądem najciekawszych polskich dokonań na polu ambitnej rozrywki oraz „AUKSO4KIDS” – cykl warsztatów dla dzieci osadzony w kontekście muzyki najnowszej.

Pierwszy z koncertów w Mediatece z pewnością zapisał się w pamięci melomanów jako szczególny, albowiem jego gościem był sam maestro Krzysztof Penderecki. Kompozytor poprowadził nawet orkiestrę podczas jednego ze swoich utworów, ponieważ to właśnie jego twórczości poświęcony był koncert inauguracyjny. Kolejny dotyczył twórczości Philipa Glassa. W przedostatnią sobotę czerwca w wykonaniu AUKSO zabrzmią zaś dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego.

Muzyka aktualna

Aukso 2W ramach pierwszej odsłony nurtu „Next Wave” w Tychach wystąpił laureat Paszportu Polityki – Kuba Ziołek z projektem Stara Rzeka. Mury Mediateki gościły także Piotra Orzechowskiego znanego pod pseudonimem Pianohooligan oraz skrzypka i kompozytora Stefana Wesołowskiego. Cykl „Polish Sounds” przyniósł koncerty Fismolla, Oly. oraz tajemniczej Bokki. Były to cykle skierowane do różnych grup wiekowych, w tym do młodszych odbiorców, pokazują najciekawsze zjawiska w polskiej ambitnej muzyce aktualnej, ale nie w mainstreamie.

Warto również wspomnieć o niebagatelnym osiągnięciu orkiestry, które stało się możliwe dzięki regularnym występom, a mianowicie o fakcie, iż każdy koncert z cyklu „AUKSO Modern” jest transmitowany przez Program II Polskiego Radia. – Powstała w Tychach przestrzeń, do której raz w miesiącu zapraszamy, za pośrednictwem odbiorników radiowych, słuchaczy z całej Polski. To dla nas duża odpowiedzialność – dodaje dyrektor Moś.

Nowy sezon w Mediatece zainaugurowany zostanie koncertem AUKSO poświęconym twórczości Wojciecha Kilara. – Na ile to możliwe, chcielibyśmy pozostać przy formule koncertów monograficznych poświęconych poszczególnym kompozytorom. Zastanawiamy się też przy okazji koncertów wpisanych w cykl „AUKSO Modern” nad rozszerzeniem formuły o udział muzyków wywodzących się z innych muzycznych światów i połączenia ich muzyki z brzmieniem naszej orkiestry smyczkowej – informuje dyrygent.

Pracowite lato

Zanim jednak AUKSO otworzy jesienią kolejny sezon w swojej sali koncertowej w Tychach, na orkiestrę czeka bardzo pracowite lato. Już po raz 17. na Podlasiu odbędzie się Letnia Filharmonia AUKSO. – Kiedy zakładałem zespół, chciałem, by czas wakacji nie był czasem straconym dla muzyki. Pomyślałem więc o „zgrupowaniach kondycyjnych”. Zanim zdecydowaliśmy się na północ, najpierw organizowaliśmy podobne spotkania na południu Polski. Od dwóch lat realizujemy również odsłonę południową Letniej Filharmonii AUKSO w Pieninach: w Szczawnicy i Niedzicy – dopowiada Moś.

Program Letniej Filharmonii AUKSO zapowiada się bardzo ciekawie. Z orkiestrą zagrają: laureat „Paszportu Polityki”, klawesynista Marcin Świątkiewicz, wybitny polski skrzypek Mariusz Patyra, od lat mieszkający w Niemczech oraz Stanisław Soyka.

Aukso 3Poza tym orkiestra zagra również 23 lipca podczas inauguracji 39. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem. – W programie znajdzie się m.in. utwór Justyny Kowalskiej-Lasoń, którego prawykonanie miało miejsce w Akademii Muzycznej w Katowicach, napisany na dwa flety i orkiestrę z solistami Łukaszem Długoszem i jego żoną Agatą. Bardzo cieszymy się na ten koncert. Mam wiele miłych i ciepłych wspomnień z Zakopanego i Willi „Atma” – zapowiada Moś. I dodaje, że czeka nań jeszcze trzecia odsłona festiwalu „Muzyka polska na Żuławach” z Elbląską Orkiestrą Kameralną, którą dyrygent ma pod swoją kuratelą od trzech lat.

Plany na jesień

Jesienią, prócz koncertu z muzyką Wojciecha Kilara, na melomanów uczęszczających do Mediateki w Tychach czekają również prezentacje muzyki m.in. Eugeniusza Knapika, Aleksandra Lasonia, Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna. I innych młodych artystów. – Chcemy także kontynuować wydawanie płyt we współpracy z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Po płytach z Kilarem i Góreckim, planujemy kolejny album z muzyką Bolesława Szabelskiego. Chcielibyśmy zaznaczyć swój udział w interpretacjach ważnych dzieł wielkich kompozytorów mieszkających na Śląsku – podsumowuje dyrektor.


Źródło : http://katowice.wyborcza.pl/