Międzynarodowe Seminarium Aikido w Tychach zakończone sukcesem [foto]

AIKIDO logoPonad 80 osób, w tym dzieci ze szkoły Aikido Tychy Aikikai Mariusza Lachowskiego, wzięło udział w międzynarodowym seminarium Aikido. 17-19 czerwca ćwiczyli pod okiem Shihana światowej sławy Donovana Waite ze Stanów Zjednoczonych. Współorganizatorem seminarium na Hali Sportowej był MOSiR Tychy. Goście seminarium zjechali do Tychów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, Niemiec, Węgier, Rumunii i całej Polski. Przyciągnęło ich nazwisko Donovana Waite, który na co dzień naucza w Filadelfii w USA oraz jeździ po świecie propagując sztukę tradycyjnego Aikido.
Wśród tyskich seminarzystów nie brakło najlepszych nazwisk Aikido w Polsce i za granicą, doświadczonych trenerów, właścicieli szkół Aikido. Na macie nie brakło początkujących adeptów tej sztuki walki oraz oczywiście dzieci. -Zależało mi, żeby każdy wyciągnął z seminarium jak najwięcej dla siebie. Donovan Waite chętnie dzieli się swoją wiedzą. Jest wymagającym trenerem, ale nauka z nim, przynosi ogromne efekty. Sam jestem pod dużym wpływem jego nauczania. Jest jednym z najważniejszych mistrzów, z którymi praktykowałem Aikido w Stanach Zjednoczonych i gdy tylko mogę, jeżdżę na seminaria z jego udziałem – mówi Mariusz Lachowski, sensei 3 Dan Aikikai.
 [metaslider id=3178]
Trzy dni intensywnych treningów, spora dawka wiedzy i inspiracji. Aikidodzy w hakamach (szerokie spodnie zakładane na kimono) obok tzw. Białych pasów (początkujący). W osobnej strefie mata dla dzieci, które naukę u Marusza Lachowskiego w Tychach zaczynały jako przedszkolaki. Ćwiczący wychodzili z mat zmęczeni, ale zadowoleni. Wielu z nich do Tychów wróci za rok, bo jak zapowiada sensei Lachowski, chce organizować w Tychach tego typu seminaria co roku. -Chcę sprowadzać do mojego rodzinnego miasta najlepszych instruktorów z Polski i z zagranicy, w tym mistrzów z Japonii. Pierwsze seminarium zorganizowałem z Donovanem Waite, do którego uczęszczałem na zajęcia i który znacząco wpłynął na mój rozwój. Chcę szerzyć kulturę Japonii w naszym mieście, w Tychach, pokazywać tę wyjątkową sztukę walki innym ludziom, a tym samym promować Tychy na świecie. Wierzę, że Aikido dołączy do pozytywnego, sportowego wizerunku miasta – podsumowuje Mariusz Lachowski.
Z  Tychów Shihan Donovan Waite ruszył na Węgry, gdzie w przyszły weekend będzie uczył technik Aikido nad Balatonem. Tyskie Seminarium Aikido z Donovanem Waite odbyło się pod patronatem honorowym prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby, patronatem Aikido Sansukai International – Sensei Yamada z Nowego Jorku, USA, patronatem technicznym Kraków Aikikai, Senseia Dariusza Zięby, 6 Dan. Współorganizatorem wydarzenia był MOSiR Tychy.
Sylwetki:
ORGANIZATOR: Sensei Mariusz Lachowski, 3 Dan Aikikai, Aikido trenuje od 2002 roku. Ponad 10 lat trenował te sztukę walki w Nowym Jorku u Senseia Yoshmitsu Yamady, Senseia Seiichi Sugano – uczniów twórcy Aikido Morihei Ueshiby oraz również u Senseia Donovana Waite.
Od 2010 roku uczy Aikido dzieci i dorosłych w Tychach, w mieście rodzinnym w szkole Aikido Tychy Aikikai oraz w przedszkolach i szkołach w Katowicach.
GOŚĆ:

Shihan Donovan Waite, 7 Dan Aikikai to doświadczony trener, który szerzy kulturę Aikido na całym świecie. Jako czternastolatek otrzymał swój czarny pas 1 stopnia od Senseia Ralpha Reynoldsa, gdzie ćwiczył pod kierunkiem TK Chiba Shihan w Birmingham, w Anglii. Od tego czasu spędził już ponad cztery dekady nad zgłębianiem tajników Aikido, trenował u czołowych instruktorów tej sztuki walki, w tym u uczniów Twórcy Aikido Morihei Ueshiby. Był uczniem Yoshimitsu Yamady, przewodniczącego Federacji Aikido Stanów Zjednoczonych i głównego instruktora w New York Aikikai. Waite obecnie nadal piastuje stanowisko instruktora w dojo w Nowym Jorku. Donovan Waite, posiadacz 7 stopnia czarnego pasa (7 Dan) został też najmłodszym człowiekiem zachodniego świata w historii, który w tak młodym wieku otrzymał tytuł Shihan (Nauczyciel nauczycieli). Obecnie pełni funkcję członka Komitetu Technicznego Aikido w Stanach Zjednoczonych i osobiście nadzoruje wiele dojo USAF. Shihan Donovan Waite prowadzi również regularne zajęcia w Old City Aikido w Filadelfii w USA. W tym roku odwiedzi Polskę i będziemy mieć przyjemność gościć go właśnie w Tychach.


Źródło : nadesłała Marta Witek – Mavika

Zdjęcia : Magdalena Emka Borucka