Konferencja „Metan jako paliwowe multi-źródło w transporcie i gospodarce komunalnej”

Dnia 9 czerwca, od godziny 9:30 miała miejsce konferencja dotycząca metanu. Przez ostatnie lata Unia Europejska narzuca krajom standardy dotyczące ekologii oraz szkodliwych odpadów. Większe wykorzystanie metanu powstającego w oczyszczalniach i kopalniach pomoże zmniejszyć wydalanie CO2 do atmosfery, dzięki czemu nasze powietrze i środowisko będzie zdrowsze, a wszystko stanie się o wiele bardziej ekologiczne i zgodne z normami UE.

Metan jako paliwowe multi-źródło w transporcie i gospodarce komunalnej

Tyskie autobusy, jako idealny przykład transportu zasilanego CNG (gazem ziemnym)

Podczas konferencji oraz panelu tematycznego dotyczącego transportu publicznego i paliw powstałych z biometanu, PKM Tychy przedstawiła garść planów i statystyk dotyczących naszego transportu publicznego. Obecnie w Tychach posiadamy 141 autobusów z czego spora część to autobusy zasilane CNG, czyli po prostu gazem ziemnym (Tutaj więcej informacji). W Tychach mamy obecnie najwięcej autobusów tego typu w Polsce, a spółka PKM chce, aby te liczby ciągle rosły. Do 2024 cała flota autobusów ma być zasilana CNG, ponieważ wydziela ono o wiele mniej szkodliwych substancji i jest tańsze w porównaniu do ON (Olej napędowy). Jest to bardzo ważna ekologicznie zmiana, gdyż autobusy z napędem EURO 6 – CNG mają o ponad 70% mniejszą emisję CO2 do atmosfery, dzięki czemu w bardzo dużym stopniu pomagają w eliminacji zjawiska ocieplenia globalnego, a tyska spółka zyskuje finansowo na o wiele tańszym CNG, o czym wspominałem nieco wyżej.

Drugim dość ważnym planem jest montaż klimatyzacji oraz sieci WiFi w autobusach. Obecnie około 41% autobusów tyskich posiada klimę, a 80% jest wyposażone w nadajniki WiFi. Tak samo jak w przypadku CNG, do 2024 wskaźnik procentowy ma wzrosnąć do 100. Są to plany dość ambitne, ale bardzo realne i w dużym stopniu umilą podróżującym spędzony czas w komunikacji.

RCGW i pozyskiwane metanu ze ścieków i odpadów komunalnych

Prezes zarządu spółki RCGW na konferencji przedstawił jak wygląda i jak będzie wyglądać pozyskiwanie metanu z odpadków i ścieków. Obecnie w oczyszczalni ścieków Tychy-Urbanowice od kilku lat ma miejsce przetwarzanie biometanu i pozyskiwanie z niego energii. Z roku na rok liczby rosną, a energia pozyskana w roku 2016 starczyłaby na roczne zasilenie 16 tysięcznego miasta. Robi to duże wrażenie, a pozyskiwanej energii ma być jeszcze więcej. Na dany moment oczyszczalnia posiada 3 agregaty, umożliwiające przetwarzanie biometanu, a do końca tego roku ich liczba ma się zwiększyć do 5. Cały sens i idea pozyskiwania tej energii jest uwarunkowana tym, że Tychy dążą do stania się jeszcze lepszym Inteligentnym Miastem (Smart City).

Przedstawione zostały także statystki pod względem nowoczesności i innowacyjności, za którą w roku 2015 nasza oczyszczalnia dostała nagrodę „EMAS AWARDS 2015 W KATEGORII PUBLICZNE MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWA–Zielony Oscar.”.

Tychy coraz bardziej ekologiczne!

Z roku na rok powstają plany dotyczące ekologii na terenie naszego miasta. Niepodważalnie jest ono najbardziej zielonym miastem śląska, a chcę się rozwijać w kierunku „zielonych technologii” jeszcze bardziej. Pozyskiwanie metanu i wykorzystywanie go do celów użytkowych, jest w dobrym posunięciem, gdyż zaniża się nie tylko poziom emisji CO2, poprzez stosowanie np. CNG, ale także likwiduje się sam metan, który w ogromnych ilościach jest wydalany do atmosfery.