“Razem możemy więcej!” czyli cztery tyskie artystki dla najmłodszych.

Cztery tyskie artystki: Agnieszka Kijas, Bronisława Sibiga, Izabela Ptak – Marczewska oraz Małgorzata Anna Bobak, postanowiły połączyć siły i stworzyć wspólnie książeczkę, która ucieszy zarówno dzieci jak i ich rodziców.

Czym jest “Czytanie na drugie śniadanie”?

razem możemy wiecej
To inicjatywa, której celem są przede wszystkim nauka przez zabawę, promowanie czytelnictwa oraz budowanie relacji społecznych. Wydana zostanie edukacyjna książeczka, która jak mówią autorki, powstaje dzięki dzieciom i dla dzieci.

Czytanie na drugie śniadanie składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy, zatytułowany “Jak to się pisze?”, prostej formie przybliży dzieciom zasady polskiej pisowni. Jego autorką jest poetka i malarka Izabela Ptak. Iza, dwukrotna laureatka konkursów poetycko-literackich organizowanych przez „Radio Katowice” związana jest z lokalnym środowiskiem artystycznym.
Drugi rozdział to historia trójki przyjaciół, dwóch królików i żaby. Ich zabawne przygody mają wprowadzić dzieci
w świat fantazji i bogactwa języka polskiego, bowiem w tekstach aż roi się od przysłów i powiedzeń. Autorką rozdziału “Skąd to słowo trwa przy słowie” jest Agnieszka Kijas, poetka, dziennikarka, scenarzystka, autorka spektakli, w tym cyklu “Po drugiej stronie płótna”. W tworzeniu opowiadań wspierała ją córka Oliwia, której rysunki znajdą się
w rozdziale.
Trzeci rozdział, “Słowo(s)twory” napisała Sława Sibiga, mistrzyni haiku, poetka, pisarka, zajmująca się także rękodziełem artystycznym. Na potrzeby książeczki “Czytanie na drugie śniadanie” Sława przygotowała 12 wierszyków. Teksty te mają za zadanie przybliżyć najmłodszym melodię i rytmikę wierszy oraz rozwijać kreatywność języka.

Czymże byłaby książeczka dla dzieci bez barwnych ilustracji? Za nie odpowiedzialna jest Małgorzata Anna Bobak, poetka liryczna, malarka, amatorsko zajmująca się fotografią i śpiewem, autorka trzech książek poetyckich. Wszystkie barwne rysunki, które znajdą się w książeczce to dzieło Małgosi.

Wydanie książeczki to nie koniec. Autorki zaplanowały szereg spotkań z dziećmi, podczas których najmłodsi zostaną wprowadzeni w magiczny świat języka polskiego.

 


Źródło : http://tbk.kultura.tychy.pl/