Aukso plays Glass w Mediatece

Aukso plays GlassW sobotę 14 maja 2016 r. w nowej sali koncertowej Śląska – tyskiej Mediatece – prawdziwa muzyczna uczta! Orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia przygotuje muzyczny portret jednego z największych kompozytorów naszych czasów – Philipa Glassa. Na scenie pojawi się również Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’ w partii solowej „Koncertu Tyrolskiego” na fortepian i orkiestrę. Będzie to kolejny koncert w ramach cyklu AUKSO MODERN, prezentującego najważniejsze nurty i postaci w muzyce XX i XXI wieku.

Philip Glass, współtwórca minimalizmu w muzyce, jeden z najbardziej wpływowych postaci II połowy XX wieku. Uważany za jednego z najważniejszych kompozytorów amerykańskich, cieszy się statusem ikony muzyki współczesnej. Charakterystyczną cechą twórczości kompozytora jest łączenie tradycji muzyki europejskiej z rockową i dalekowschodnią oraz fascynacja mistycyzmem. W swoich utworach łączy tradycyjną orkiestrę i chór z nietypowymi instrumentami, bogatą linią instrumentów perkusyjnych oraz elektroniką. Philip Glass jest ponadto cenionym twórcą muzyki filmowej – trzykrotnie nominowany do „Oskara”, jest laureatem „Złotego Globu” za ścieżkę dźwiękową do filmu pt. „Truman Show”.

Solistą „Koncertu Tyrolskiego” na fortepian i orkiestrę będzie Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’ – jeden z najbardziej rozchwytywanych pianistów młodego pokolenia poruszający się z powodzeniem na gruncie klasyki i muzyki improwizowanej. Spotkał się już z Philipem Glassem na jednej scenie w ramach Festiwalu Sacrum Profanum (2013), gdzie pod okiem mistrza minimalizmu wykonał kilka z cyklu jego „Etiud”.

Program:
Philip Glass *1937
„Tirol Concerto for Piano and Orchestra”
„Symphony No. 3”

Wykonawcy:
Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’ – fortepian
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś – dyrygent