Darmowe szczepienia przeciw HPV dla 12-latek

Ruszyła kolejna edycja programu darmowych szczepień profilaktycznych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia są bezpłatne dla 12 latek zameldowanych w Tychach.

Tegoroczna edycja jest kolejną odsłoną programu realizowanego od 2010 roku. Obejmuje ona kampanię edukacyjną adresowaną do mieszkanek Tych oraz zakup i podanie szczepionek dla nastolatek.

Szczepionki podawane w ramach programu zabezpieczają przed wysokoonkogennymi typami wirusa 16 i 18, ale również niskoonkogennymi – powodującymi brodawki narządów płciowych (6 i 11).

Od połowy marca w każdej z 22 szkół podstawowych na terenie Tych odbywają się spotkania z lekarzem specjalistą skierowane do rodziców dziewczynek urodzonych w roku 2004 roku.

Szczepienia zgodnie z zaleceniami producenta będą prowadzone w schemacie 3 – dawkowym. Pierwszą dawkę będzie można przyjąć do końca czerwca, a ostatnią do końca roku.

Obecnie rozpoczęły się szczepienia I dawką szczepionki wg III dawkowego schematu szczepień przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia te potrwają do 13 czerwca. Na szczepienie można się zgłosić do Przychodni Nr 4 (al. Niepodległości 45, tel. 32 327 62 49 w. 16) lub jej Filii Merino (ul. Żwakowska 20, tel. 32 217 50 38) po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie lub osobiście. Następnie na podstawie zebranego wywiadu zdrowotnego oraz badania lekarz kwalifikuje do szczepienia.

HPV

Warto dodać, że Urząd Miasta Tychy finansuje szczepienia 498 dziewczynkom. Całkowity koszt programu to prawie 159 tys. zł. Cena rynkowa szczepionki przeciw HPV waha się w granicach 900-1000 zł za III dawki.


Źródło : http://www.rynekaptek.pl